Ozdobou nížinného mesta Trebišov je nádherný barokovo-klasicistický kaštieľ Andrássyovcov s rozľahlým parkom. Nachádza sa prakticky v centre mesta. Panstvo kaštieľ využívalo ako poľovnícky zámoček.

Postavili ho pre grófa Imricha Čákiho v roku 1786, presne 100 rokov po zničení hradu Parič. Zvyšky hradu poslúžili ako stavebný materiál. Do majetku Andrássyovcov sa dostal roku 1838 sobášom vnučky Imricha Čákiho Etely s Karolom Andrássym. Týmto došlo k spojeniu dvoch najbohatších šľachtických rodín rodov v Uhorsku. Syn Karola Andrássyho, Július Andrássy, sa v druhej polovici 19. storočia pričinil o veľkú prestavbu kaštieľa. Počas stavebných prác sa slohovo zmenil v duchu historizmu a rozšíril o bočné veže so zvoncovitými strechami.. Poschodová budova má tri krídla usporiadané do písmena U, čestné nádvorie na východnej strane nadväzuje na francúzsku záhradu a anglický park s jazierkom s rozlohou viac ako 60 hektárov. Priečelie orientované k ceste má stredný rizalit s predstavaným balkónom. Rizalit ukončuje bohato prelamovaný štít so štukovou ornamentikou. Fasáda orientovaná do parku má plytký stredný rizalit s atikou. Interiér kaštieľa bol luxusne zariadený. V interiéroch sa nachádzali mozaikové parkety, intarzovaný nábytok, závesy, plastiky, porcelán, umelecké diela a predmety z kovov. Väčšina vecí bola pred 1. svetovou vojnou odvezená do Maďarska. Historický park vznikol úpravou lužného lesa.

V rokoch 1949 až 1978 slúžil kaštieľ ako nemocnica s poliklinikou, čo ho značne zdevastovalo. Po vysťahovaní nemocnice chvíľu chátral. Úspešnej rekonštrukcie sa kaštieľ dočkal v rokoch 1982 – 1987. Dnes v budove sídli Vlastivedné múzeum s expozíciou venovanou tokajskému vinohradníctvu, histórii poľnohospodárstva a národopisu dolného Zemplína. 

Lokalizácia: 48.619762, 21.720884
Dostupnosť: exteriér a park non stop, interiér počas otváracích hodín
Národná kultúrna pamiatka:
Áno, 23.02.1963

Autor príspevku

Komentáre k článku

X