Dominantou mesta Humenné je stavba, ktorá sa nachádza na severnom konci Námestia Slobody. Ide o renesančný kaštieľ, ktorý sa považuje za jeden z najvýznamnejších kaštieľov na východnom Slovensku. 
Renesančný kaštieľ v Humennom stojí na mieste, kde pôvodne stál gotický vodný hrad. Ten sa spomína ako castrum v roku 1449. Dnešný kaštieľ vznikol po roku 1610. Postaviť ho dal uhorský palatín Gabriel Druget. Drugetovci boli šľachtického rodu a spravovali najväčšie panstvo na východnom Slovensku. Kaštieľ bol niekoľkokrát obnovovaný. Jeho prvá obnova je z roku 1684, keď ho poškodil požiar. Oprava sa niesla v duchu baroka a svoje stopy zanechala najmä v reprezentatívnych interiéroch. Do súčasnej podoby sa dostal kaštieľ koncom 19. storočia. Iniciátorom bol Alexander Andráši a počas tejto prestavby pôvodný renesančný vzhľad nahradila imitácia francúzskych barokových panských sídel. Nešťastie kaštieľ postihlo v roku 1946, kedy požiar zničil strechu. 

Kaštieľ je bloková štvorkrídlová budova s nárožnými rizalitmi a ústredným rizalitom, kde je umiestnený hlavný portál. K nemu vedie premostenie niekdajšej vodnej priekopy pôvodného hradu. Vstup do kaštieľa strážia dve bronzové sochy levov na podstavcoch. Motívy levov sa opakujú aj pri vstupe do parku, ktorý obklopuje kaštieľ a vytvára príjemné oddychové miesto pre návštevníkov mesta. Nádvorie kaštieľa je charakteristické zasklenou arkádou. Od roku 1972 tu sídli Vihorlatské múzeum. 

Lokalizácia: 48.938721, 21.907481
Dostupnosť: exteriér non stop, interiér v rámci otváracích hodín
Národná kultúrna pamiatka:
Áno, 24.4.1963

Autor príspevku

Komentáre k článku

X