Keď sa spomenú Medzilaborce, tak takmer každému napadne ako prvé meno Andy Warhol. Preto isto nikoho neprekvapí, že práve v rodnom kraji jeho rodičov vzniklo prvé múzeum na svete venované životu a tvorbe popredného predstaviteľa svetového pop-artu.

Kúsok od centra mesta sa v priestoroch kultúrneho domu Medzilaborce nachádza Múzeum moderného umenia Andyho Warhola. Bolo založené v roku 1991, keď sa jeho zriaďovateľom stalo Ministerstvo kultúry SR, v roku 2002 prešlo do pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Zakladateľom múzea je Dr. Michal Bycko, PhD. spolu s bratom Andyho Warhola – Johnom. Prvých 6 rokov po otvorení nieslo múzeum názov Múzeum moderného umenia rodiny Warholovcov.  Od roku 1997 nesie súčasný názov. 

Expozícia Múzea moderného umenia Andyho Warhola sa dá rozdeliť na tri časti: stála expozícia diel Andyho Warhola, stála expozícia o pôvode Andyho Warhola a stála expozícia street-art vs. pop-art. Pri pokladniach je ešte expozícia venovaná výmenným výstavám. Návštevník okrem diel významných umelcov, ktorí sa osobne poznali s Andym Warholom, nájde v múzeu originálne diela Andyho Warhola reprezentujúce jeho tvorbu i cenné autentické dokumenty a artefakty z jeho života.

Okolie múzea skrášľuje niekoľko diel pripomínajúcich tohto umelca, ktoré sa realizovali v rámci projektu Warhol City. Pred múzeom stojí socha Andyho Warhola. 

Lokalizácia: 49.268642, 21.905029
Dostupnosť: počas otváracích hodín
Národná kultúrna pamiatka:
Nie

Autor príspevku

Komentáre k článku

X