V centrálnej časti obce Topoľa, na návrší, sa nachádza cintorín, ktorého dominantou je drevený chrám sv. Michala archanjela. Svojim vzhľadom sa stáva jedinečným architektonickým dielom, ktorý nemožno jednoznačne zaradiť medzi tri základné typy kostolov východného obradu.
Drevený chrám postavený okolo roku 1700 si veriaci postavili pôvodne na nižnom konci obce. Na súčasné miesto bol chrám prenesený v roku 1780. Stavba je postavená na pevnom kameninovom základe. Trojdielna zrubová stavba je prikrytá šindľovou valbovou strechou, ktorá svojou konštrukciou presahuje obvodové múry a prekrýva všetky časti chrámu (babinec, loď a svätyňu). Zo strechy vyčnievajú dve vežičky. Strecha prechádza do vysunutého podstrešia spočívajúce na vertikálnych stĺpoch ukotvených v horizontálnych trámoch. V interiéri sa nachádza ikonostas s bohatým zlátením. Najvzácnejšia ikona bola Posledný súd, ktorá bola v 60. rokoch 20. storočia prenesená do Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku a do dnešného dňa sa nevrátila. V súčasnosti sa chrám len sporadicky využíva na liturgické účely, najmä počas letných mesiacov,  nakoľko v obci bol v roku 1994 postavený nový murovaný chrám zasvätený sv. Petrovi a Pavlovi. V blízkosti chrámu sa nachádza upravený vojnový cintorín z 1. svetovej vojny, kde je pochovaných približne 240 vojakov.

Lokalizácia: 49.044685, 22.356459
Dostupnosť: na cintoríne, exteriér voľne dostupný, interiér na požiadanie
Národná kultúrna pamiatka:
Áno, od 24.4.1963 

Autor príspevku

8 komentárov

  • Stanley Reply

   Dobrý deň Lukáš, môžete byť konkrétnejší, že ktoré informácie sú zavádzajúce? Pri popise sme čerpali z dostupných textov a z textov kníh. Ďakujeme veľmi pekne. Stanley

 1. Chyby,ktoré sú v článku:
  1. V gréckokatolíckej cirkvi neexistuje pojem ,,kostol,, ale vždy pomenovanie ,,chrám,, alebo ,,cerkov,,
  2. Tento drevený chrám nikdy nezhorel, čo je zavádzajúca informácia.
  3. Drevený chrám bol na miesto, kde stojí dnes, prenesený z inej časti obce.
  4. Ani jedna ikona z ikonostasu nie je súčasťou Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku – ikonostas je kompletný, nič tam nechýba.
  5. Chrám sa využíva pravidelne, slúžia sa tam liturgie celú letnú sezónu – na internetovej stránke nájdete rozpis sv. liturgií.
  Viac aktuálnych informácií o tomto drevenom chráme nájdete na stránke http://www.topola.fara.sk

  • Stanley Reply

   Dobrý deň Lukáš,
   ospravedlňujem sa, že reagujem neskôr. Vyjadrím sa postupne k jednotlivým bodov.
   1. Pojem kostol bol nahradený v článku pojmom chrám. Ďakujem za upozornenie.
   2. V článku sa neuvádza, že drevený chrám zhorel. Ale, že stojí na mieste staršieho kultového objektu z polovice 17. storočia, ktorý zničil požiar. Túto informáciu mám z literatúry.
   3. Prenesenie chrámu je zaujímavá informácia a doplnil som ju do textu.
   4. V texte som sa zle vyjadril, že ikona z ikonostasu. Jedná sa o ikonu z chrámu v Topoli, ale nie z ikonostasu. Nepresnosť opravená.
   5. Pravidelné využívanie chrámu beriem v rámci textu, že sa tam liturgia koná počas celého roka. V opačnom prípade ide o sporadické využívanie chrámu na liturgické účely. Ale doplnil som do článku aj termín, kedy je chrám využívaný na liturgické účely.
   Ďakujem veľmi pekne za konštruktívnu kritiku a upresnenie niektorých vecí.
   S pozdravom
   Stanley

 2. Dana Kirešová Reply

  Dovoľim si súhlasiť,že info nie sú správne,vo viacerých bodoch..keďže sprievodcujem v tomto chrame.
  Ikonostas máme kompletný,nič na ňom nechýba… Úplne iná ikona(nie z ikonostasu)ale samostatna,je v múzeu vo Svidníku.
  A slúži sa tu pravidelne.
  A ide o chrám, nie kostol(tento termín sa v našej cirkvi nepoužíva)tak isto v prípade i chrámu sv.petra a Pavla.

  • Stanley Reply

   Dobrý deň Dana,
   čo sa týka pripomienok, ktoré ste napísali, tak sú vysvetlené pod komentárom pána Lukáša.
   S pozdravom
   Stanley

 3. Este jedna oprava tento chram nikdy nezhorel. V starsich literaturach je to zle uvedené. Ak sa bavime o chráme ktory zhorel tak je to chrám v obci Prislop co je susedna dedina.

  • Stanley Reply

   Ja som nikde v článku neuvádzal, že tento chrám zhorel. Ale, že na mieste kde stojí súčasný chrám, stál ešte pred rokom 1700 kultový objekt, ktorý zhorel. To som sa dočítal v knihe. Zmienku o požiari pre jej nejasnosť odstránim.

Komentáre k článku

X