Na konci obce Hrabová Roztoka sa na neveľkom kopci v areáli cintorína nachádza drevený chrám sv. Bazila Veľkého. Ak sa vám pri návšteve bude zdať, že chrám ide dole kopcom, tak to nie je náhoda, ale fakt. Výškový rozdiel medzi vstupnou časťou a presbytérnou časťou je viac ako jeden meter.

Gréckokatolícky chrám sv. Bazila Veľkého bol postavený v polovici 18. storočia. Jedná sa o trojdielnu, trojpriestorovú, dvojvežovú stavbu s dvomi krížmi prikrytú šindľovou strechou. Aj tento chrám chátral, keďže v obci je prevažná časť obyvateľstva pravoslávneho vierovyznania a na bohoslužby sa nevyužíval. Rekonštrukcie sa dočkal až v roku 2016. 
Interiér je prevažne barokový a zdobí ho štvorradový ikonostas z roku 1794.  Kvôli nedostatku miesta je štvrtý rad s ikonami prorokov sklonený a ťažšie čitateľný. Vrch ikonostasu tvorí sklonený kríž.
Zaujímavosťou interiéru je aj skriňa zhotovená v gotickom slohu. Chrám sa nevyhol ani nájazdu zlodejov, ktorí v roku 2003 odcudzili päť ikon. Našťastie sú už ikony na svojou pôvodnom mieste, aj keď museli byť zreštaurované. Aj napriek niekoľkým rekonštrukciám sa zachovala pôvodná podoba chrámu, ikonostasu a prestola pochádzajúca z čias vzniku chrámu.

Lokalizácia: 48.877775, 22.299317
Dostupnosť: exteriér voľne dostupný, interiér na požiadanie
Národná kultúrna pamiatka: 
Áno, 24.04.1963

Autor príspevku

Komentáre k článku

X