Syseľ pasienkový

Obec Muráň, ktorá leží v okrese Revúca, je veľmi dobrým východiskovým bodom na turistiku v Národnom parku Muránska planina. Za národný park bola vyhlásená v roku 1997. Teraz vás prevediem mojou trasou, na ktorej som spoznal kultúrne aj prírodné krásy v okolí Muráňa.

Okruh Muráňom som začal pri budove starej rímskokatolíckej fary, ktorá dnes slúži ako múzeum. Tu som odparkoval auto a sledoval červenú značku smerom hore za prvým cieľom, ktorým bol hrad Muráň. Vedie k nemu červená turistická značka, ktorá je súčasťou magistrály nazývanej Cesta Márie Széchy.

Záverečná časť cesty pred chatou pod Muránskym hradom

Po krátkom stúpaní asfaltovou cestou sa na pravej strane nachádza vstup do lesa.  Je to aj vstupná brána do Národného parku Muránska planina a tu začína aj náučný chodník k Muránskemu hradu s 10 informačnými tabuľami. Výstup k hradu Muráň preverí kondíciu návštevníka, nakoľko ide o tretí najvyššie položený hrad na území Slovenska.

Vyššiu nadmorskú výšku má už len hrad Zniev (druhý najvyšší) a Liptovský hrad (najvyššie položený hrad). Z obce na hrad trvá výstup necelé dve hodiny. Je to čas, ktorý je spojený aj s čítaním panelov náučného chodníka. Celú cestu na hrad sledujeme modrú a červenú turistickú značku. Vhod padne aj prameň, z ktorého tečie pitná voda. Nachádza sa približne 150 metrov od Chaty pod Muránskym hradom, kde sa môže návštevník občerstviť a nabrať sily. Na rázcestí Chata pod Muránskym hradom opustíme modrú turistickú značku a pokračujeme už len po červenej značke. Na trávnatej ploche nad chatou sa nachádza veľký pamätník Coburgovcov. Od pamätníku je to na nádvorie hradu asi 10 minút. Ide o zrúcaninu hradu na vrchu Cigánka v nadmorskej výške 935 m n. m..

Vstupná vežovitá brána

Ako prvá nás privíta vstupná vežovitá brána, ktorá patrí k najzachovalejším častiam zrúcaniny. Vstup  na hrad stráži rytier v zbroji. Areál hradu ponúka viacero miest na oddych. Rovnako tak je tu viacero miest, odkiaľ sa naskytne krásny výhľad do blízkeho okolia aj do diaľky (napríklad na Kráľovú hoľu). Osobne veľmi oceňujem, že pri zvyškoch múrov alebo pri zachovalejšej časti hradu sa nachádzali tabuľky s názvom objektu. Takto si návštevník môže lepšie predstaviť podobu hradu v časoch najväčšej slávy. 

Po prehliadke hradu ma čakala cesta dole. Ako zostupovú cestu som si vybral žltú turistickú trasu smerom k sedlu Predná Hora. Na tejto trase sa nachádza napríklad Wesselényiho jaskyňa. Ide o jaskyňu, ktorá je pozostatkom väčšieho systému, avšak dnes je značne zasypaná. Meno nesie po slávnom majiteľovi Muránskeho hradu, ktorý sa tu podľa ľudovej povesti otrávil. Nie je verejnosti prístupná, jej vstup chráni mreža a zámok. Po žltej trase som pokračoval dole. Miestami sa terén šmýkal, keďže deň predtým pršalo, ale zostup nebol nijako strmý alebo technicky náročný. Bolo si treba dávať len pozor na škrapové polia, ktoré ma sprevádzali takmer celou cestou. Chodník klesal a po chvíľke sa opäť dvíhal. Tento chodník nebol moc frekventovaný a ja som cestou dole stretol len dve rodinky, ktoré šliapali hore k hradu. Pred sedlom som sa odpojil zo žltej značkovanej cesty a poľnou cestou som zostúpil do lokality Biele Vody. V posledných rokoch ide o veľmi známu lokalitu, na ktorej sa podarilo vytvoriť silnú kolóniu sysľa pasienkového.

Lúka plná sysľov

V roku 2021 sa jeho populácia na tomto mieste odhaduje na viac ako 5000 jedincov. Medzi návštevníkmi je toto miesto známe ako lúka plná sysľov a toto pomenovanie sa na sysľovisko úplne hodí. Smelé sysle si vezmú dokonca potravu od vás priamo z ruky. Pri tomto musí mať človek trochu trpezlivosti, nakoľko ide stále o divožijúce zvieratá. Aj v ich skupine sa nájdu nesmelé jedince, ktoré len z diaľky pozorovali, čím sa to kŕmia ich kamaráti. Ľudia im prinášajú ovocie, zeleninu, slnečnicové semená, či piškóty.

Syseľ pasienkový pri kŕmení
Syseľ pasienkový pri kŕmení

Z mojej strany na konci lúky, ale pre ľudí, ktorí prichádzajú od obce Muráň po asfaltovej ceste, sa nachádza stánok, kde sa dajú kúpiť magnetky alebo si zakúpiť krmivo pre sysle. Do obce Muráň som sa vybral asfaltovou cestou. Tá momentálne prechádza rekonštrukciou, nakoľko v roku 2020 časť cestnej komunikácie strhla voda z vybreženého potoka. 

 

 

Súhrn:

Dĺžka trasy: 15,63 km

Čas: 4:15 hod. (celkový čas závisí od dĺžky pobytu na hrade a na sysľovisku)

Prevýšenie: 530 m

 

  • Syseľ pasienkový pri kŕmení
Autor príspevku

Komentáre k článku

X