Levanduľová farma

Na začiatku tohto dvojdňového dobrodružstva bol e-mail z OOCR Žitný ostrov s ponukou zúčastniť sa mediálneho dňa. Ani na sekundu sme neváhali a vďaka OOCR Žitný ostrov a Arrabona EGTC vám teraz prinášame prvú časť výletov, ktorú sme absolvovali. Konkrétne sa pozrieme na Malý Žitný ostrov. Po prekročení hraníc Slovenska a Maďarska sme sa ocitli na Malom Žitnom ostrove (Szigetköz). Pod pojmom Malý Žitný ostrov sa myslí riečny ostrov ohraničený korytom Dunaja a Mošonským Dunajom. A v tomto priestore sme postupne navštívili viaceré miesta, ktoré určite stoja za návštevu.

1. Pannonhalma 

Prvou zastávkou pri spoznávaní krás Malého Žitného ostrova bola levanduľová farma, ktorá sa nachádza pod Pannonhalmským arciopátstvom, dominantou mesta Pannonhalma. V čase našej návštevy ešte len začínala levanduľa kvitnúť, ale políčka v pozadí s arciopátstvom predstavujú obľúbené miesto pre fotografov. Po krátkej prehliadke levanduľových polí sme sa ocitli v záhrade “Sanktgallenského typu”.

Záhrada “Sanktgallenského typu”

Ide o typ záhrady, kde bylinková časť so 16 záhonmi liečivých bylín priamo nadväzuje na lekársky dom alebo ošetrovňu (nemocnicu). V Pannonhalme je tento priestor doplnený jazierkom s leknami. Okrem veľkých políčok s levanduľou sa tu nachádzajú dve expozície. Prvou je expozícia, ktorá ukazuje návštevníkovi proces spracovania levandule a výrobu produktov (oleje, mydlá). Novou časťou, ktorá sa otvárala tesne pred našim príchodom, je expozícia vôní.

Spôsob spoznávania vôní

Táto časť úplne opantá vaše čuchové bunky a zmysly. Návštevník môže privoňať k veľkému množstvu vôní, od byliniek až po ambru vorvaňa (jednej z najväčších veľrýb). Pozitívom je, že všetky texty na levanduľovej farme sú aj v angličtine.

2. Mosonmagyaróvár 

Po tom, ako sme ulahodili najmä našim čuchovým bunkám, sme sa presunuli na miesto, kde sa mali kochať aj iné zmysly. Tentokrát išlo o najmä o zrak, lebo druhou zastávkou na Malom Žitnom ostrove bol novozrekonštruovaný mestský hrad v meste Mosonmagyaróvár.

Zrekonštruovaný mestský hrad

Po tom, ako sme videli v akom stave sa pred rekonštrukciou nachádzal, bol stav na mieste pastvou pre oči. Mali sme tú časť a boli sme vôbec prví návštevníci, ktorí ho navštívili po rekonštrukcii. Hrad pochádza z druhej polovice 13. storočia, od roku 1818 priestory využíva Poľnohospodárska fakulta Západomaďarskej univerzity. Ešte donedávna boli vnútorne priestory pre návštevníkov neprístupné a mohli sa pozrieť len na nádvorie. Po rekonštrukcii sa návštevník prejde aj vnútornými priestormi. Z hľadiska expozícií nejde o priestory, aké poznáme z našich hradov. Nenájdete tu naaranžované izby s dobovým nábytkom. Skôr sa dozviete o histórii samotného hradu, o živote panovníkov, ktorým hrad patril. Posledná miestnosť je venovaná histórii univerzity a známym osobnostiam, ktoré na univerzite pôsobili a jej absolventom. Zaujímavosťou je aj časť hradnej kaplnky, ktorá sa nachádza v exteriéri a v interiéri ju pripomína okno, nástenná maľba, sedenie a kríž nad oknom. Okolie hradu spolu s priľahlými budovami pôsobia veľmi pekne.

Interiér hradu

3. Ásványráró

Prehliadku hradu sme ukončili a už sme sa presúvali do obce Ásványráró, kde na nás čakal splav Mošonského Dunaja. Splav a loďky zabezpečila spoločnosť GreenEx, ktorá zabezpečuje splavy a je možné si od nich požičať kajaky a užívať si krásy Malého Žitného ostrova.

Pripravené kajaky

Nakoľko my sme pred rokom splavili celý Malý Dunaj, tak sme sa tešili aj na túto časť. Po úvodnom zaškolení sme si rozdelili úlohy a nasadli do kajaku. Krátke neisté zábery vystriedala príjemná plavba po kľudnej vode Mošonského Dunaja. Absolvovali sme okruh okolo jedného z veľkého množstva ostrovov. Pri plavbe sme pozorovali faunu lužných lesov v tejto lokalite. Voda nás viedla zákutiami, ktoré sa mimo kajaku nedajú pozorovať, a preto pôsobili panensky nedotknuto. Napriek tomu, že bol obed a slnko vysoko, tak sme mohli pozorovať bociana čierneho, rybára riečneho, či kŕdeľ labutí veľkých. Počas splavu sme zamestnali najviac ďalší zmysel – sluch a počúvali sme zvuky prírody na kúsku divočiny. Suchou nohou sme sa dostali na breh a pokračovali v ceste do mesta Győr, kde nás čakalo niekoľko zastávok.

Krásne zákutia Mošonského Dunaja

4. Zoologická záhrada Xantus János

Vstupná brána ZOO Xantus János

Už pri príchode na parkovisko pred ZOO sa dalo tušiť, že táto mestská ZOO bude veľmi pekná a moderná. História tejto zoologickej záhrady sa začala písať 1. mája 1967. Jej vývoj nebol jednoduchý a dokonca jej hrozil zánik. Od roku 1997 nesie súčasný názov a dá sa povedať, že od tohto dátumu sa začína rozmach záhrady s budovaním moderných pavilónov a zázemí pre zvieratá. Pri našej návšteve bol z novovybudovaných pavilónov čerstvo otvorený pavilón tučniakov a pavilón slonov afrických čakal na slávnostné otvorenie. Ten je v tejto chvíli už otvorený a návštevníci môžu obdivovať 3 slony africké. V rámci prehliadky zoo sme nestihli pozrieť celú záhradu, ale mohli sme si nakŕmiť žirafu. Pre všetkých účastníkov to bol zážitok, keď naťahovali krky a jazyky, aby sa dostali k listom na konároch.

Žirafa počas kŕmenia

V rámci zoo je aj ostrov lemurov kata s gibonmi čiernymi. Ich prostredie im dáva priestor na lozenie po stromoch. Tieto lemury sú na ľudí zvyknuté a ich voliéra je prístupná pre návštevníkov. V rámci kŕmenia je možné sledovať lemury pri konzumácii ovocia. V zoologickej záhrade fungujú aj predstavenia s papagájmi a dravcami v špeciálnej aréne. Tu má návštevník možnosť pohladkať tieto krásne zvieratá a na hmat zistiť, aké sú jemné. Táto zoologická záhrada rozhodne stojí za návštevu. 

Levica v strehu

Výhodou je, že veľké tabule pri výbehoch zvierat sú aj v slovenskom jazyku. Okrem spomínaných zvierat sa tu nachádzajú šimpanzy, plazy, mačkovité šelmy, hrochy, africké kopytníky a mnoho iných.

5. Večera v John Bull Pub

Pred poslednou aktivitou sa bolo treba posilniť a tak si pre nás organizátori pripravili večeru v John Bull Pub v centre mesta Győr. Na výber sme mali z troch jedál, ale také množstvo, aké sme dostali na tanier sme nečakali ani vo sne. Predjedlo, večera a dezert by sa dalo charakterizovať ako hlavné jedlo, hlavné jedlo a dezert. Chuťovo výborné jedlo, pekne naaranžované v príjemnom prostredí mesta, bolo pohladením nielen pre chuťové poháriky, ale ja pastvou pre oči.

6. Večerná prechádzka historickým centrom mesta Győr

Promenáda pri rieke Rába

Po sýtej večeri na nás čakala sprievodkyňa, ktorá nám predstavila historické centrum mesta a priblížila nám jeho históriu. Spolu s ňou sme mohli obdivovať barokové stavby v meste, ktoré patrí medzi najbohatšie mestá v Maďarsku z hľadiska počtu pamätihodností. Prehliadka začala na Bécsi kapu tér (Námestie pri Viedenskej bráne), odkiaľ sme sa úzkymi uličkami dostali k monumentu sódy. Cestou naspäť na Bécsi kapu tér sme navštívili ešte Széchenyi tér.

Historické centrum

Centrum mesta bolo plné ľudí na terasách, ktorí si užívali krásny slnečný večer. Pri prehliadke mesta nás okrem barokových stavieb zaujalo množstvo vývesných štítov na domoch, ktoré odkazujú na cechy a majstrov, ktorí v tomto meste pôsobili.

Po prehliadke mesta nasledovala cesta na Slovensko. Príjemne unavení po dni plnom zážitkov sme sa uložili na spánok, aby sme boli plní síl pri spoznávaní Žitného ostrova na území Slovenska.

Autor príspevku

Komentáre k článku

X